Мир: Разлика помеѓу преработките

Додадени 46 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Состојбата кога на некоја територија не се води [[војна]] се нарекува '''мир'''. Повеќето војни резултираат со некаков мир, најчесто неповолен за поразените (како на пр. [[МировниотВерсајски договор|Версајскиот вомировен Версајдоговор]]...). Сепак постојат и војни кои завршиле со тотално уништување на поразениот (пр. војната меѓу [[Рим]] и [[Картагина]]...)
[[Податотека:Pis.jpg|мини|Симбол на мирот]]
Во седумдесеттите години од минатиот век, се појавила [[хипи]] културата, за која „Мир во светот“ претставува една од главните [[парола|пароли]], најчесто употребувана против [[САД|американскиот]] режим во однос на војната во [[Виетнам]].