Разлика помеѓу преработките на „Аминта III“

Одземени 27 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: ko:아민타스 3세)
[[Податотека:Amyntas III-161113.jpg|thumb|300px|Дидрахма ([[статер]]) на Аминта III]]
 
'''Аминта III''' (или '''II'''), син на Архидеј и дедо на [[Александар Македонски]], бил крал на [[Античка Македонија|Македонија]] од [[393 п.н.е|393.]] (или 389) до [[369 п.н.е|369.]] п.н.е.
 
Аминта дошол на тронот по десет години проблеми со наследството по смртта на [[Архелај II]], покровителот на уметноста и книжевноста. Но тој имал многу непријатели во самата Македонија; во [[383 п.н.е|383.]] год. бил истеран од страна на [[Илирија|илирцитеИлирците]], но следната година си го повратил кралството со помош на [[Тесалија]].
 
Склучил договор со [[Спарта]], кои му помагале да го намали [[Олинт]] ([[379 Пп.Нн.е.Е|379]] год.). Исто така влегол во лига со [[ЈасоЈасон од Фера]], и предано одржувал пријателство со [[Атина]].
 
Од неговата жена, [[Евридика II]] имал три сина, од кои најмладиотсите еподоцна познатиотстанаа македонски кралеви: [[Александар II]], [[Пердика III]] и [[Филип II Македонски]].
 
{{Кралеви на Античка Македонија}}
6.054

уредувања