Димитар Талев: Разлика помеѓу преработките

Додадени 82 бајти ,  пред 17 години
с
бугарски: ''Димитър Талев''
сНема опис на уредувањето
с (бугарски: ''Димитър Талев'')
'''Димитар Талев''' ([[бугарски јазик|бугарски]]: ''Димитър Талев''), роден на 1 септември 1898 год. во [[Прилеп]], се смета за голем бугарски писател. По доаѓањето на [[комунизам|комунистите]] на власт во Бугарија, тој е затворен под обвинение дека ширел [[шовинизам|шовинистичка]] [[пропаганда]]. Ослободен во 1948 год. тој продолжува да живее и работи во Бугарија. Негови романи се "Железниот светилник" (1952), "Илинден" (1953), "Преспанските камбани" (1954), "Самуил" (1958) и "Гласовите ви ги чувам" (1966). Талев умира на 20 октомври 1966 год. во [[Софија]].
 
[[Category:Бугарски писатели|Талев]]
398

уредувања