Разлика помеѓу преработките на „Помош:Добра статија“

Категорија:Информатика, исто на македонски
(мало средување; Инжинере, во право си бил, извинете :))
(Категорија:Информатика, исто на македонски)
# [[Слика:Wiki.png|ворамка|десно|Википедија]] Фотографии и слики се подигнуваат на [[Special:Upload|оваа страница]].
# Фотографии и слики се ставаат во текстот со ваков тег - <font color="blue"><nowiki>[[Слика:Fotografijata_sto_ja_podignavte.jpg|мини|200п|десно|Опис од 2-3 збора]]</nowiki></font>. Синтаксите <font color="blue">|мини|200п|десно</font> можат да се изостават. Наместо '''мини''' (thumb) може '''ворамка''' (или рамка, frame) (тогаш не треба број на пиксели). Наместо '''десно''' може '''лево''' (или 'right' и 'left'). '''200п''' (или 'px') е големината на сликата, што повеќе пиксели, тоа поголема ќе е сликата. Види исто: [[Помош:Слики]].
#Секоја статија може, и пожелно е, да биде категоризирана. Тоа се прави со категориски тег кој се става на нејзиниот крај. Еве тег за категорија „информатика“: <nowiki>[[CategoryКатегорија:Информатика]]</nowiki>. [http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=Special:Categories&limit=500&offset=0 Овде има список на категории] во македонската Википедија. Ако не постои категорија, на вас е да ја создадете така што во статијата ќе напишете <nowiki>[[Category:Новакатегорија]]</nowiki>.
#Конечно, секоја статија треба да има '''„Интервики“''': збир на линкови на статии со иста тема на Википедиите на друг јазик. Тоа се прави така што ке се стават интервики тагови како последен елемент на статијата. Тие изгледаат овака кај статијата за Кулинарство:<br><br><nowiki>[[ar:&#1591;&#1576;&#1582;]]
[[bg:Готварство]]
398

уредувања