Разлика помеѓу преработките на „Димитар Благоев“

Додадени 38 бајти ,  пред 16 години
с
+bg
с (+bg)
'''Димитар Благоев''' е виден [[Бугарија|бугарски]] [[политичар]], роден во 1856 год. во село Загоричане, Костурско. Благоев е еден од создавачите на социјалдемократското движење во Бугарија, на [[Балкански Полуостров|Балканот]] и [[Русија]]. Умира во 1924 год. во [[Софија]].
 
[[bg:Димитър Благоев]]
95

уредувања