Љубисав Иванов - Ѕинго: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 77.29.221.251 (разговор), вратено на последната верзија на Brest-bot)
Нема опис на уредувањето
'''Љубисав Иванов - Ѕинго''' (роден [[{{роден на|||1936]]}} во с. [[Трновац]], [[Општина{{роден Кратово]]во|Кратовско}}) е македонски политичар, претседател на [[Социјалистичка партија на Македонија|Социјалистичката партија на Македонија]] и пратеник во [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]].
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Љубисав Иванов - Ѕинго''' (роден [[1936]] во с. [[Трновац]], [[Општина Кратово]]) е претседател на [[Социјалистичка партија на Македонија|Социјалистичката партија на Македонија]] и пратеник во [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]].
 
За претседател на [[СПМ]] бил избран на Вториот конгрес на СПМ кој се одржал во јули [[1995]] година и бил реизбран на Третиот, Четвртиот и Петтиот конгрес на СПМ.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=86778|title=Љубисав Иванов реизбран за лидер на СПМ|date=01.12.2007 17:31|publisher=А1|language=македонски|accessdate=2010-09-23}}</ref>
 
Завршил [[Рударско-геолошки факултет]] и веќе 40 години е генерален директор на [[Рударско-геолошки комбинат „Силекс“ - Кратово|Рударско-геолошкиот комбинат „Силекс“ - Кратово]]. Неговото место на живеење е во [[Кратово]].
 
Тој бил првиот претседател на [[Фудбалска Федерација на Македонија|Фудбалската Федерација на Македонија]] по осамостојувањето на [[Република Македонија]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{DEFAULTSORT:Иванов, Љубисав}}
{{Македонија-политичар-никулец}}
 
[[Категорија:Македонски политичари]]
[[Категорија:Социјалистичка партија на Македонија]]
[[Категорија:Социјалистичка партија на Македонија]]
[[Категорија:Кратовци]]
 
[[Категорија:Трновац]]