Разлика помеѓу преработките на „Премиер“

Додадени 136 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
'''Премиер''' или '''претседател на владата''' е личноста која е на чело на [[влада]]та. Во зависност од моделот на организација на власта во дадена земја, овластувањата на премиерот можат да бидат широки или релативно ограничени. Обично премиерот нема конкретен ресор, но понекогаш се случува тој, истовремено со премиерската функција да ја врши функцијата [[министер]] на одредено министерство. При таков случај најчесто се работи за министерството за одбрана.
 
[[Категорија:ВладеачиПремиери| ]]
[[Категорија:Шефови на влада]]
[[Категорија:Титули]]
[[Категорија:Министри]]
 
[[ca:Primer ministre]]