Разлика помеѓу преработките на „Праведна употреба“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот Брише: hu:Fair use)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Fair use logo.svg|мини|десно|150п|Лого со кое се идентифицира праведна употреба.]]
'''Праведна употреба''' ({{lang-en|fair use}}) е доктрина во законот за авторско право на [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]] (''United States copyright law''), што овозможува законито нелиценцирано и ограничено користење на туѓи цитати или материјал со заштитени [[авторски права]] (''copyright'' '''©''') во друго авторско дело, без предходно добиена дозвола од носителот на тоа право (''авторот''), со образовна цел, рецензија и сл. Во континенталниот правен круг постојат поразлични ограничувања и одстапки од авторското право.