Државна химна: Разлика помеѓу преработките

Додадени 67 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Поголеми политички или групациски ентитети имаат свои химни покрај националните. Така на пример Европската Унија, ја употребува [[Ода на Радоста]] од Бетовеновата 9та Симфонија, како официјална химна на Европа. [[Обединети Нации|Обединетите Нации]], и [[Африканска Унија|Африканската Унија]] исто така имат свои химни.
 
Република Македонија, својата прва химна ја добива во [[1943]] чиј композитор е [[Тодор Скаловски]], а стиховите се на [[Владо Малески]]. Користена е во склопот на [[СФРЈ]], а по осамостојувањето е потврдена како [[Денес над Македонија|официјална химна на Република Македонија]].
 
== Видете исто така ==
662

уредувања