Алдо Климан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 7 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (+hr)
Нема опис на уредувањето
[[Image:Aldo-Kliman.jpg|thumb|200px|Алдо Климан]]
'''Алдо Климан''' (роден на [[9 ноември]] [[1950]] во [[Битола]]),е поет, раскажувач, литературен критичар, полемичар, антологичар, преведувач, новинар, издавач и собирач на македонски старини. Се занимава и со графички дизајн. Во [[2005]] година снимил документарен филм “Од Ровињ до Венеција со батаната Фиамита” (“Da Rovigno a Venezia con la batana Fiamita”), премиерно прикажан на [[16 септември]] 2005 во [[Ровињ]].
 
Дипломирал книжевност на Филолошкиот факултет на Универзитетот “Кирил и Методиј” во [[Скопје]] ([[1974]]). Како новинар работел во Радио Скопје, на Македонска телевизија и во “Глас Истре”, дневен весник што излегува во [[Пула]].