Разлика помеѓу преработките на „Коска“

Одземени 3 бајти ,  пред 9 години
с
Бот Менува: la:Os (anatomia ossis); козметички промени
с
с (Бот Менува: la:Os (anatomia ossis); козметички промени)
=== Скршеници ===
 
Скршениците се многу чести повреди на коските. Процесот на поправка вклучува заемодејство на неколку процеси. Околу недела по скршувањето на коската, клетките од [[периостеум]]от ја инвазираат оштетената област и произведуваат фиброзна мрежа. Потоа, други клетки произведуваат ‘рскавица на мрежата. Конечно, остеобластите влегуваат во мрежата и ја претвораат ‘рскавицата во коска. Целосното заздравување може да се случи по недели, па дури и месеци, во зависност од староста, здравствената состојба, и други особености на единката. Некои скршеници се третираат со [[сплинт]], цврст објект кој дава потпора на областа околу скршената коска и го ограничува движењето. Други скршеници мораат целосно да се имобилизираат, бидејќи движењето може да предизвика нова скршеница во областа.
 
[[Категорија:Скелет]]
[[arc:ܓܪܡܐ]]
[[ay:Ch'aka]]
[[bg:Кост]]
[[br:Askorn]]
[[bs:Kost]]
[[br:Askorn]]
[[bg:Кост]]
[[ca:Os]]
[[co:Ossu]]
[[cs:Kost]]
[[cv:Шăмă]]
[[cs:Kost]]
[[co:Ossu]]
[[cy:Asgwrn]]
[[da:Knogle (anatomi)]]
[[de:Knochen]]
[[diqet:EsteLuu]]
[[el:Οστό]]
[[en:Bone]]
[[es:Hueso]]
[[eo:Osto]]
[[es:Hueso]]
[[et:Luu]]
[[eu:Hezur]]
[[fa:استخوان]]
[[fi:Luu]]
[[fr:Os]]
[[fy:Bonke (skelet)]]
[[gd:Cnàmh]]
[[gl:Óso]]
[[heko:עצם]]
[[hy:Ոսկոր]]
[[hi:अस्थि]]
[[hr:Kost]]
[[htio:ZoOsto]]
[[hu:Csont]]
[[hy:Ոսկոր]]
[[id:Tulang]]
[[io:Osto]]
[[is:Bein]]
[[it:Osso]]
[[jahe:עצם]]
[[jv:Balung]]
[[koht:Zo]]
[[la:Os (anatomia ossis - anatomia)]]
[[lmo:Òs]]
[[ln:Mokúwa]]
[[lt:Kaulas]]
[[lv:Kauls]]
[[lt:Kaulas]]
[[ln:Mokúwa]]
[[iolmo:OstoÒs]]
[[hu:Csont]]
[[ml:അസ്ഥി]]
[[ms:Tulang]]
[[nah:Omitl]]
[[nl:Bot (anatomie)]]
[[fija:Luu]]
[[pag:Pokel]]
[[pl:Kość]]
[[pt:Osso]]
[[qu:Tullu]]
[[ro:Os (anatomie)]]
[[qu:Tullu]]
[[ru:Кость]]
[[scn:Ossu (struttura rìggida)]]
[[sco:Bane]]
[[shsq:KostiEshtrat e njeriut]]
[[scn:Ossu (struttura rìggida)]]
[[simple:Bone]]
[[sk:Kosť]]
[[sl:Kost]]
[[so:Laf]]
[[sq:Eshtrat e njeriut]]
[[sr:Кост]]
[[sh:Kosti]]
[[su:Tulang]]
[[etfi:Luu]]
[[sv:Ben (skelett)]]
[[tl:Buto (anatomiya)]]
[[ta:எலும்பு]]
[[te:ఎముక]]
[[th:กระดูก]]
[[tl:Buto (anatomiya)]]
[[tr:Kemik doku]]
[[uk:Кістка]]
[[ur:ہڈی]]
[[vi:Xương]]
[[lmodiq:ÒsEste]]
[[zh:骨骼]]