Разлика помеѓу преработките на „Франсоа Купрен“

Додадени 277 бајти ,  пред 14 години
с
+медија
с
с (+медија)
[[Image:fransoa kupren.jpg|thumb|right|220px|Франсоа Купрен]]
[[Слика:couperin-pieces de clavecin, III libre.jpg|thumb|right|220px|Насловна страна на Купреновата ''Дела за чембало, Книга Трета'', 1722]]
'''Франсоа Купрен''' ([[фр.]] ''François Couperin'') ([[10 ноември]], [[1668]] – [[11 септември]], [[1733]]) бил [[Франција|француски]] [[барокна музика|барокен]] композитор, органист и чембалист. Познат и како „Купрен Великиот“ (''Couperin le Grand'') како би се разликувал од другите истакнати членови на неговото музички надарено семејство [[Купрен]].
 
 
==Медија==
{{multi-listen start}}
 
{{multi-listen item|filename=Fracois Couperin - Les Baricades Misterieuses.ogg|title=Мистериозни барикади|description=од Дела за чембало, Книга Прва, Ред Петти|format=[[Ogg]]}}
{{multi-listen end}}
 
==Надворешни врски==