Разлика помеѓу преработките на „Григориј Распутин“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: tr:Grigori Rasputin)
с
|caption = Григориј Распутин
|birth_name = Григориј Ефтимович Новик
|birth_date = {{birthроден dateна|df=yes22|јануари|1869|1|22|df=y}}
|birth_place = [[{{роден во|Покровско]], [[|Сибир]], [[|Руска империја]]}}
|death_date = {{deathпочинал date and age|df=yes|1916|12на|29|1869декември|1|221916}}
|death_place = [[{{починал во|Санкт Петерсбург]], [[|Руска империја]]}}
|death_cause = Убиство
|resting_place =
|spouse =
|partner =
|children = Дмитриј (1897-1937)<br />[[Марија Распутин|Марија]] (1898-1977)<br />Варвара (1900)<br />oneедно illegitimateнезаконско childдете
|parents =
|relations =
|footnotes =
}}
'''Григориј Распутин''' ([[руски]]: Григо́рий Ефи́мович Распу́тин) ([[22 јануари]], [[1869]] - [[29 декември]], [[1916]]) бил руски монах.
 
'''Григориј Распутин''' бил ([[руски]]:роден Григо́рий Ефи́мович Распу́тинна 10 јануари 1869 година 29(стар декември 1916стил) бил руски монах. Григориј Распутин бил роден на [[22 јануари]] [[1869]] година во селото [[Покровско]], Тоболска губернија, [[Сибир]]. Тој е познат како “''лудиот монах''“. Влијанието на Распутин во [[Руска империја|Руската империја]] најмногу до одраз дошло како резултат на болеста на престолонаследникот [[Алексеј Николајевич Романов]], кој страдал од [[хемофилија]] (болест од која се ослепува). Откако докторите не ножеле да му помогнат на принцот, една од пријателките на царицата им раскажала за свештеникот на кралското семејство. Распутин како по чудо успеал да му помогне на принцот Алексеј.
 
При секоја криза во здравјето на престолонаследникот, монахот успевал истата да ја уништи. По ова, тој станал многу влијателен во кралското семејство. Кралицата Александра дури верувала дека [[Бог]] зборувал со неа преку Распутин. Аристократијата во [[Санкт Петербург]], сепак, не се согласувало со неговото брзо влијание. Помеѓу населението во престолнината се шириле и гласините дека царицата всушност е шпион кој работи за [[Германија]] токму преку Распутин. Во текот на својот живот во престолнината, тој станал една од најголемите контроверзни личности во поновата историја на Русија. Често пати бил гледан со проститутки, се опивал, бил многу нечист, ретко се бањал и некултурно се однесувал на јавните места. Царската гувернанта Марија Ивановна Вишњакова тврдела дека Распутин ја силувал, пролетта 1910. Вишњакова тврдела дека царицата не ѝ поверувала и дека говорела како Распутин прави само свети дела.<ref>Moss, Vladimir (2005). "[http://www.romanitas.ru/eng/The%20Mystery%20of%20Redemption.htm The Mystery of Redemption]". St. Michael's Press. Посетено на [[21 февруари]] [[2007]]</ref> Големата кнегиња Олга Александровна рекла дека тврдењата на Вишњакова веднаш биле испитувани, но наместо Распутин, Вишњакова е фатена во кревет со еден [[Козаци|Козак]] од царската гарда. Вишњакова повеќе не го видела Распутин, а во 1913 год. била отпуштена.<ref>Radzinsky (2000), стр. 129-130</ref>Сепак, покасно се ширеле трачеви како Распутин не само што ја завел царицата, туку и нејзините четири ќерки.<ref>Mager, Hugo. "Elizabeth: Grand Duchess of Russia," Carroll and Graf Publishers, Inc., 1998</ref> Тој трач добил на тежина кога Распутин дозволил околу да кружи писмото до него од царицата и нејзините ќерки. Анастасија напишала "Мој драг, ценет. единствен пријателу. Колку долго сакам повторно да те видам. Денес ми се појави во сонот. Секогаш ја прашувам мама кога ќе дојдеш... Секогаш мислам на тебе, мој драг, бидејќи ти си толку добар спрема мене."<ref name="Sams"> {{цитирана веб страница | author=Sams, Ed | year=| title= "Victoria's Dark Secrets" | work= alexanderpalace.org|url=http://www.curiouschapbooks.com/Catalog_of_Curious_Chapbooks/Victoria_s_Dark_Secrets/body_victoria_s_dark_secrets.html |accessdate = 31 декември, 2006}}</ref>
 
На почетокот од [[Прва светска војна|војната]] тој рекол дека Русија ќе биде успешна само доколку императорот сам ја предводи својата армија кон походите. Кога царот [[Николај II]] заминал на фронтот, влијанието на Распутин над царицата Александра станало уште поголемо. Тој станал нејзин довереник и советник. Печатот започнал сè повеќе да испраќа критики против силното влијание на Распутин. Тој сепак заминал за родното Покровско кога ја добил весѕа дека има покренато обвиненија против него. На [[16 декември]] [[1916]] година (стар стил) Распутин отишол во "''Моника Палас''" каде му било дадено поголемо колилчество на црвено вино со калиум-цијанид. Кога го испил виното и кога тој паднал на земјата, во неговото тело биле испукани пет куршуми за да се увиде дека тој навистина е мртов.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
{{DEFAULTSORT:Распутин}}
 
[[Категорија:Родени во 1869 година]]
[[Категорија:Починати во 1916 година]]
[[Категорија:Руси]]