Разлика помеѓу преработките на „Лексички анализатор“

Додадени 240 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Лексичка анализа''' е процес во кој некој влез од низа од знаци (на пример изворниот код кај компјутерски програм) да произведе како излез низа од симболи наречени “лексички токени” или само “токени”. На пример, лексерите кај многу програмски јазици низата од знаци 123 abc ја делат на два токена: 123 и abc , празноро место не се зема во предвид. Целта на создавањето на токените е обично тие да се предадат на друга програма како что е парсерот.
 
[[Слика:lekser.jpg|рамка|Википедија Енциклопедија]]
 
[[Категорија:Информатика]]
[[Категорија:Интерпретери]]
[[Категорија:Теорија на компајлери]]
[[Категорија:Имплементација на програмски јазици]]
 
 
[[de:Lexikalischer Scanner]]
[[es:Analizador léxico]]
[[en:Lexical analysis]]
[[fr:Analyse lexicale]]
[[hr:Leksička analiza]]