Дуло: Разлика помеѓу преработките

Одземени 12 бајти ,  пред 16 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(слика)
сНема опис на уредувањето
[[Image:KhanAsparuh.jpg|дясно|thumb|270px|Споменик на кан Аспарух - Творец и прв владетел на [[Бугарија|Дунавска Бугарија]]]]
 
'''Дуло''' е името на родот, од којштокого произлегуваат раните владетели на [[Прабугари]]те. Од овој род се [[Кубрат]], основачот на [[Стара Велика Бугарија]], позната како [[Оногурија]], и неговите синови - [[Батбајан]], [[Котраг]] и [[Аспарух]], којштокој го основал Првото Бугарско царство. Според некои [[Алцек]] и [[Кубер]] исто така билибилe од овоj род. Се смета дека родоначалникот на кланот Дуло бил [[Атила]]
 
[[Категорија:Династии]]
943

уредувања