Дуло: Разлика помеѓу преработките

Додадени 196 бајти ,  пред 16 години
слика
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(слика)
[[Image:KhanAsparuh.jpg|дясно|thumb|270px|Споменик на кан Аспарух - Творец и прв владетел на [[Бугарија|Дунавска Бугарија]]]]
 
'''Дуло''' е името на родот, од којшто произлегуваат раните владетели на [[Прабугари]]те. Од овој род се [[Кубрат]], основачот на [[Стара Велика Бугарија]], позната како [[Оногурија]], и неговите синови - [[Батбајан]], [[Котраг]] и [[Аспарух]], којшто го основал Првото Бугарско царство. Според некои [[Алцек]] и [[Кубер]] исто така били од овоj род. Се смета дека родоначалникот на кланот Дуло бил [[Атила]]
 
869

уредувања