Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Линч“

Додадени 766 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
с (robot Mijenja: ru:Линч, Дэвид)
{{Инфокутија актер/ка
{{Биографија инфо
| име name = Дејвид Кит Линч
| портретimage = DAVID LYNCH (CannesPhotocall).jpg
| px imagesize = 200
| опис = Дејвид Линч на фестивалот во [[Кан]] во [[2001]].
| caption = Дејвид Линч на [[Кански Филмски Фестивал|Канскиот Филмски Фестивал]] во [[2001]] година.
| px = 200
| birthdate = [[20 јануари]] [[1946]]
| наставка =
| роден-датаlocation = [[20Мисула]], јануари[[Монтана]], [[1946САД]]
| height = 1.80 m
| роден-место = [[Мисула]], [[Монтана]], [[САД]]
| birthname = Дејвид Кит Линч
| занимање = [[Актер]], [[режисер]] и [[сценарист]].
| academyawards = '''Номиниран: [[Оскар за најдобар режисер|Најдобар режисер]]''' <br> [[1980]] ''[[Човекот слон]]'' <br> [[1986]] ''[[Син сомот]]'' <br> [[2001]] ''[[Мулхоланд Драјв]]''<br>'''Номиниран: [[Оскар за најдобро адаптирано сценарио|Најдобро адаптирано сценарио]]'''<br> [[1980]] ''[[Човекот слон]]''
| cesarawards = '''Најдобар странски филм''' <br> [[1982]] ''[[TЧовекот слон]]'' <br> [[2002]] ''[[Мулхоланд Драјв]]''
| spouse = [[Пеги Линч]] (1967-1974) <br> Мери Фиск(1977-1987) <br> [[Мери Свини]] (2006-2006)
}}