Комичар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Форматот на шоуто кое го применуваат комичарите често зависи и од самиот тип на [[комедија]]. Некои комичари како Брајан Фигарол и Џек Цианбос зборуваат за нивните досегашни живото, а некои други пак, како Френк Скинер пеат хумористични песни.
 
Во однос на содржината пак, комичарите од типот на Томи Тјернан се навраќаат на своето минато со цел да се исмеат самите себеси, а некои како [[Бил Хикс]] и [[Џорџ Карлин]] применувааприменуваат шеги со културен и политички карактер.
 
Многу комичари постигнуваат [[култ]]ен статус преку турнеите од карактерот на ''[[Само за смеење|Just for Laughs]]'' фестивалот во [[Монтреал]], ''[[Единбург Фринџ|Edinburgh Fringe]]'' фестивалот и шоуто во [[Мелбурн]], [[Австралија]].