Комичар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 7 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Комичар''' по деиниција е личност која ја забавува публиката, засмевајќи ја. Форматот на шоу...)
 
Нема опис на уредувањето
Во однос на содржината пак, комичарите од типот на Томи Тјернан се навраќаат на своето минато со цел да се исмеат самите себеси, а некои како [[Бил Хикс]] и [[Џорџ Карлин]] применуваа шеги со културен и политички карактер.
 
Многу комичари постигнуваат [[култ]]ен статус преку турнеите од карактерот на ''[[Само за смеење|Just for Laughs]]'' фестивалот во [[Монтреал]], ''[[Единбург Фринџ|Edinburgh Fringe]]'' фестивалот, и шоуто во [[Мелбурн]], [[Австралија]].
 
== Надворешни врски ==