Разлика помеѓу преработките на „Транслација (биологија)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
Транслацијата се одвива во четири фази: активација, иницијација, елонгација и терминација (сите тие го опишуваат растот на ланецот од амино киселини или полипептидот кој е производ на транслацијата). Амино киселините се донесуваат до рибозомите и прават [[протеин]]и.
 
{{БиохемијаБиохем-никулец}}
 
[[Категорија:Генетика]]