Разлика помеѓу преработките на „Амазономахија“

Одземени 60 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: thumb|right|250px '''Амазономахија''' е приказ на легендарната битка помеѓу [[ста...)
 
с
[[Слика:Image:Amazonomachie 03.jpg|thumb|right|250px]]
'''Амазономахија''' е приказ на легендарната битка помеѓу [[стари грци|старите грци]] и [[амазонки]]те. Овие чудни жени-воини во митовите биле победувани од јунаци како [[Херакле]] и [[Тезеј]], и го симболизирале триумфот на [[Стара Фрција|грчката]] или [[македон]]ската цивилизација над варварите, но истовремено биле предмет на сочувство и симпатија.