Разлика помеѓу преработките на „Луда Мара“

Додаден 371 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
 
Реката тече низ [[Моклишко Езеро|Моклишкото Езеро]], кое е настанато со одрон на рид на 5 септември, 1956 година, којшто го преградил коритото на реката и го формирал езерото. Одронот закопал 12 луѓе и 1200 овци.
 
<ref name="factfile">{{цитирана веб страница | url = http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=F9B1A8FA3FB0154197EE106C5504A9FA&arc=1 |title = Сеќавање на природната катастрофа во кавадаречко | publisher = Днавник | accessdate = 13 септември 2010}}</ref>
 
==Наводи==
{{reflist|colwidth=30em}}
 
 
{{Никулец од областа на географијата}}
Анонимен корисник