Разлика помеѓу преработките на „Луда Мара“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
Реката има многу низок водостој во текот на летните месеци. На пролет и на есен, или при обилни врнежи брзо надоѓа и за краток временски период, како "луда", може да поплави голема површина. Градот Кавадарци често бил поплавуан од реката, откаде и го има добиено името
 
Реката тече низ [[МоклишкотоМоклишко Езеро|МоклишкоМоклишкото Езеро]], кое е настанато со одрон на рид на 5 септември, 1956 година, којшто го преградил коритото на реката и го формирал езерото. Одронот закопал 12 луѓе и 1200 овци.
 
{{Никулец од областа на географијата}}
Анонимен корисник