Разлика помеѓу преработките на „Луда Мара“

Додадени 644 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Луда Мара''' е [[река]] што тече низ [[Кавадарци]]. Извира од висорамнината [[Витачево]]. На неа има едно вештачко езеро кое е настанато со одрон на рид којшто го преградил коритото на реката.
 
Реката има многу низок водостој во текот на летните месеци. На пролет и на есен, или при обилни врнежи брзо надоѓа и за краток временски период, како "луда", може да поплави голема површина. Градот Кавадарци често бил поплавуан од реката, откаде и го има добиено името
 
Реката тече низ [[Моклишкото Езеро]], кое е настанато со одрон на рид на 5 септември, 1956 година, којшто го преградил коритото на реката и го формирал езерото. Одронот закопал 12 луѓе и 1200 овци.
 
{{Никулец од областа на географијата}}
 
Анонимен корисник