Разлика помеѓу преработките на „Букефал“

Додадени 27 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Слика:BattleofIssus333BC-mosaic-detail1.jpg|thumb|300px|Александар и Букефал на мозаик прикажани во [[биткаБитка кај Ис|битката кај Ис]]]]
[[Слика:Battle of Issus.jpg|thumb|300px|[[Битка кај Ис|Битката кај Ис]] во која Александар се борел против [[Дариј III]]. (Национален Музеј - [[Наполи]])]]
'''Букефал''' бил најмилиот коњ на [[Александар Македонски]]. Името преведено значи "Воловска глава". Според легендата, можел да го јавне само Александар.