Разлика помеѓу преработките на „Букефал“

Додадени 39 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
 
с
[[Слика:BattleofIssus333BC-mosaic-detail1.jpg|thumb|300px|Александар и Букефал на мозаик прикажани во [[битка кај Ис]]]]
[[Слика:Battle of Issus.jpg|thumb|300px|[[Битка кај Ис|Битката кај Ис]] во која Александар се борел против [[Дариј III]]. (Национален Музеј - [[Наполи]])]]
'''Букефал''' бил најмилиот коњ на [[Александар Македонски]]. Името преведено значи "Воловска глава". Според легендата, можел да го јавне само Александар.
 
Кога му бил убиен на индиската река [[биткаБитка кај Хидасп|Хидасп]], Александар, за спомен на него, на тоа место го основал градот [[Букефала]] (денес [[Џалалпур]]).
 
{{никулец}}[[Категорија:Александар Македонски]]
{{никулец}}
 
{{никулец}}[[Категорија:Александар III Македонски]]
 
[[bg:Буцефал]]
[[de:Bukephalos]]