Дуло: Разлика помеѓу преработките

Одземен 11 бајт ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Дуло''' е името на родот, од кој штокојшто произлегуваат раните владетели на [[прабугариПрабугари]]те. Од овој род се [[Кубрат]], основателотосновачот на [[Стара Велика Бугарија]], уште извеснапозната како [[Оногурија]], и неговите синови - [[Батбајан]], [[Котраг]] и [[Аспарух]] , којшто јаго основал денешнатаПрвото [[Бугарија]]Бугарско царство. Според некои [[Алцек]] и [[Кубер]] исто така били од овоj род. СметаСе се,смета дека родоначалникот на кланот Дуло бил [[Атила]]
 
[[Категорија:Династии]]
943

уредувања