Дуло: Разлика помеѓу преработките

Додадени 104 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Дуло''' е името на родот, од кој што произлегуваат раните владетели на [[прабугари]]те. Од овој род се [[Кубрат]], основателот на [[Стара Велика Бугарија]], уште извесна како [[Оногурија]], и неговите синови - [[Батбајан]], [[Котраг]] и [[Аспарух]] , којшто ја основал денешната [[Бугарија]]. Според некои [[Алцек]] и [[Кубер]] исто така били од овоj род. Смета се, дека родоначалникот на кланот Дуло бил [[Атила]]
 
[[Категорија:Династии]]
Анонимен корисник