Ротифери: Разлика помеѓу преработките

Додадени 44 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| subdivision = [[Monogonont]]a<br /> [[Digononta]]<br /> [[Seisonidea]]
}}
'''Ротиферите''' (''Rotifera'', ''Rotatoria'') се едни од најситните многуклеточни животни (метазои). Тоа се [[животни]] со карактеристичен сложен виличен апарат и цилијарен (трепчест) ротаторен орган кој се користи при локомоцијата и исхраната. Ротиферите припаѓаат во наттипот ''[[Сплескани животни|Platyzoa]]'', што значи дека тоа се животни со сплескана форма на телото. Исто така, според веќе спомнатиот виличен апарат, тие се вбројуваат во групата на ''[[Вилични животни|Gnathifera]]'' (виличести метазои).
 
Ротиферите се најчесто седентарни животни (некои повремено, а други постојано). По својата [[Морфологија (биологија)|морфологија]] тие се најразлични.