Ротифери: Разлика помеѓу преработките

Одземен 471 бајт ,  пред 12 години
с
Отстрането уредувањето на Boyan (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на Boyan (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot)
== Морфолошко-анатомски обележја ==
[[Податотека:Bdelloid.JPG|десно|200п|thumb|[[Скенинг електронска микрографија|СЕМ]] со морфолошки варијации на бделоидните ротифери и нивните вилици.]]
[[Податотека:Feeding rotifer.ogv|200п|thumb|Снимка на ротифера во фаза на исхрана.]]
По големина, ротиферите може да варираат од помалку од 100 µm до 2,500 µm, но повеќето видови се големи од 150–500 µm. Според ова, ротиферите (заедно со гастротрихите) се најмалите метазои.
 
 
Ротиферите се забележани во сите делови од светот. Тие се или вистински космополити, или, пак, [[Ендемизам|ендемични]] видови. Конкретно, бделоидните родови ''[[Philodina]]'' и ''[[Rotaria]]'' и неколку моногононтски родови (''[[Brachionus]]'', ''[[Keratella]]'', ''[[Lecane]]'' и ''[[Lepadella]]'') ги содржат некои од најраспространетите видови забележани на повеќе места во светот. И другите видови се чести но имаат поограничено распространување, на пример, на [[Евроазија|евроазискиот]] континент или [[Холарктик]]от и пантропските региони. Веќе спомнавме дека некои видови се ендемични. На пример, не повеќе од 11 видови од родот ''[[Notholca]]'' се ендемични за [[Бајкалско Езеро|Бајкалското Езеро]]. Меѓу клучните фактори за распространетоста на ротиферите се нивните [[Криптобиоза|криптобиотички]] способности, како и продукцијата на т.н. заспани јајце клетки. На тој начин, ротиферите се распространуваат на големи растојанија со помош на ветерот или водата, избегнувајќи ги неповолните животни услови.
 
== Различни видови ротифери ==
<gallery>
Image:20090315_0039_Rotifer.jpg
Image:20090730_020239_Rotifer.jpg
Image:20090917_013641_Rotifer.jpg
Image:20090920_213234_BdelloidRotifer.jpg
Image:20100320_020035_Rotifer.jpg
Image:20090517_005212_VeryStrangeRotifer.jpg
Image:20100708_colonial_rotifer_Conochilius.JPG
</gallery>
 
[[Категорија:Без‘рбетници]]