Ротифери: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
== Морфолошко-анатомски обележја ==
[[Податотека:Bdelloid.JPG|десно|200п|thumb|[[Скенинг електронска микрографија|СЕМ]] со морфолошки варијации на бделоидните ротифери и нивните вилици.]]
[[Податотека:Feeding rotifer.ogv|200п|thumb|Снимка на ротифера во фаза на исхрана.]]
По големина, ротиферите може да варираат од помалку од 100 µm до 2,500 µm, но повеќето видови се големи од 150–500 µm. Според ова, ротиферите (заедно со гастротрихите) се најмалите метазои.