Цхинвал: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: ro:Țhinvali)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Pmt.jpg|250px|thumb|Споменик за жртвите од грузиско-осетискиот конфликт.]]
'''Цхинвали''' ([[Осетиски јазик|осетиски]]: Цхинвал или Чъреба, [[Грузиски јазик|грузиски]]: ცხინვალი) е [[главен град]] на [[де факто]] независната и признатата од [[Русија]] и [[Никарагва]] Република [[Јужна Осетија]]. Според [[Грузија|грузиската]] званичнаофицијална административна поделба, Цхинвали е град во регионот [[Внатрешна Картли]]. Градот се наоѓа на реката [[Голем Лиакви]], на приближно 100 km североисточно од [[Тбилиси]], главниот град на Грузија.
 
{{Никулец од областа на географијата}}
Анонимен корисник