Разлика помеѓу преработките на „Британско кралско семејство“

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[image:British_Royal_Family.jpg|thumb|300px| Дел од членовите на британското краско семејство на балконот на [[Бакингемска палата|Бакингемската палата]]]]
'''Британското кралско семејство''' е група луѓе во блиско сродство со [[Британски монарх|британскиот монарх]]. Иако не постои строга правна дефиниција за тоа кој може да биде член на ова семејство [http://www.heraldica.org/faqs/britfaq.html#p2-2], и разни листи вклучуваат разни луѓе, оние што се [[ословување|ословуваат]] како [[Височество|Негово или Нејзино Височество (Н.В.)]] или [[Негово Кралско ВИсочествоВисочество|Негово или Нејзино Кралско Височество (Н.К.В.)]] се сметаат за членови. Во овие спаѓаат:
*[[Британски монарх|Британскиот Суверен]] ([[Монарх|крал]] или [[Монарх|кралица]])
*[[придружба]]та на Суверениот (негов или нејзин сопружник)