Разлика помеѓу преработките на „Васил Ивановски“

Додадени 115 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
с (Васил Атанасков Ивановски преместена како Васил Ивановски: вака го знаат најмногу)
Учествува во [[НОВ]] на Македонија од 1944 година. Член на [[АСНОМ]].
 
По изгласувањето на Резолуцијата на Информбирото е осуден на 7 годишен затвор. Враќа се во Софија и таму го завршувапремислува животот си. Умира во Бугариjа како Венко Марковски на пробугарски позиции.
Анонимен корисник