Разлика помеѓу преработките на „Антипатридска династија“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{legend|#85AB54|[[Грчки колонии]]}}
]]
Династијата '''Антипатриди''' била Македонска династија започната од [[Касандар]], синот на [[АнтипатерАнтипатар]], кој самиот се декларирал како [[Крал на Македонија]] во [[302 г.п.н.е]]. Оваа династија не опстоила подолго; во [[294 г.п.н.е]] таа била симната од власт од страна на династијата на [[Антигониди]]те, чии членови се покажале како поефективни владетели.
 
Членови на династијата Антипатриди:
*[[АнтипатерАнтипатар]]
*[[Касандар]] (302-297 г.п.н.е)
*[[Филип IV]] (297 г.п.н.е)
*[[Александар V]] (297-294 г.п.н.е)
*[[АнтипатерАнтипатар II]] (296-294, 279 г.п.н.е)
*[[Состен]] (279-277 г.п.н.е)