Турбе: Разлика помеѓу преработките

Одземени 5 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Во [[Исламска Архитектура во Македонија|исламската архитектура]] представува надгробен споменик, [[Мавзолеј|мавзолеј]]. Како такво турбето нема свои втемелување во самата исламска традиција, но под влијание на надворешни фактори се појавило помеѓу самите муслимани, првенствено [[Турци]]те. Особено се исполило во традицијата на самите [[Суфија|суфии]], односно муслиманските аскети (езотеристи). Пресудно влијание за денешниот изглед на турбето извршиле од [[Селџуци]]те, кои делувале на промената на поединечните персиски елементи.
 
Овие надгробни објекти биле доста често градени по населбите низ [[Македонија]]. Во нив биле погребувани позначајни верски и световни личности и обично се наоѓааат во дворовите на [[Џамија|џамиите]] или се поставувани слободно низ населбата, на некоја височинка со доминантна позиција.
980

уредувања