Турбе: Разлика помеѓу преработките

Одземени 340 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Во [[Исламска Архитектура во Македонија|исламската архитектура]] представува надгробен споменик, [[Мавзолеј|мавзолеј]]. Како такво турбето нема свои втемелување во самата исламска традиција, но под влијание на надворешни фактори се појавило помеѓу самите муслимани, првенствено [[Турци]]те. Особено се исполило во традицијата на самите [[Суфија|суфии]], односно муслиманските аскети (езотеристи). Пресудно влијание за денешниот изглед на турбето извршиле од [[Селџуци]]те, кои делувале на промената на поединечните персиски елементи.
 
суфии, односно муслиманските аскети (езотеристи). Пресудно влијание за денешниот изглед на турбето го извршиле Селџуците, кои делувале на промената на поединечните персиски елементи.
 
Овие надгробни објекти биле доста често градени по населбите низ [[Македонија]]. Во нив биле погребувани позначајни верски и световни личности и обично се наоѓааат во дворовите на [[Џамија|џамиите]] или се поставувани слободно низ населбата, на некоја височинка со доминантна позиција.
980

уредувања