Интегрално коло: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
*[[меморија]]
*[[РОМ]]
*[[Засилувачзасилувач]]и
*[[Пулсенпулсен коден модулатор]], [[кодер]]/[[декодер]]
*[[Модеммодем]] и др.
 
Заради големиот број на елементи на мал простор често има потреба да се ладат со дополнителни уреди. Тоа е редовен случај кај [[микропроцесор]]ите.