Интегрално коло: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
с (Интегрирано коло преместена како Интегрално коло: Почест назив)
сНема опис на уредувањето
'''Интегрално''' или '''Интегрираноинтегрирано коло''' е микронски [[електронски уред]] кој се состои од повеќе споени [[транзистор]]и.
 
Интегралното коло се состои од [[куќиште]], кое е од [[пластика]] или [[керамика]], изводи со кои се поврзува на [[печатена плочка]] [[чип]]ови во средината на интегрираното коло, кој со изводите најчесто е поврзан со многу тенки златни проводници