Анадолски јазици: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[File:IndoEuropeanTree mk.svg|мини|десно|400п|Дрво на индоевропски јазици.]]
'''Анадолските јазици''' се стари изумрени [[индоевропски јазици]] кои се зборувале на територијата на [[Анадолија]], денешна [[Турција]]. Денес не е познато многу за овие јазици, но има зачувано мал број записи и споменици од кои се црпат лингвистички тези.
 
== Анадолски јазици ==