Разлика помеѓу преработките на „Борис ІІІ“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
Бот Менува: sr:Борис ІІІ од Бугарске; козметички промени
с (Бот Менува: sr:Борис ІІІ од Бугарске; козметички промени)
Роден е на 30 jануари 1894 година. Целото име му е '''Борис Клемент Роберт Мариjа Пиj Станислав Сакскобургготски'''. Во 1930 г. се жени за италиjанската принцеза Jована Савоjска, коja што е бугарска царица под името Jоанна. Им се раѓаат две деца - кнегиња Мариjа-Луиза (р. 1933) и кнез Симеон (р. 1937).
 
[[СликаПодатотека:Photo libre de droits2.jpg|thumb|left|Царот Борис III се поздравува со [[Адолф Хитлер]] во [[Берлин]] во 1943 година.]]
Како и неговиот татко, Борис ІІІ води прогерманска политика и ја вклучува Бугарија кон [[Троен пакт|Тројниот пакт]]. Во април [[1941]] година им ја отстапува бугарската територијата на [[Германци]]те кои преку Бугарија ќе извршат напад врз Кралството [[Југославија]]. Исто така, Борис ІІІ цврсто ги застапувал бугарските [[Евреи]] за време на [[Холокауст]]от. Со негова помош и со интервензија на бугарската црква бугарските евреи се спасени од [[Концентрационен логор|концентрационите логори]]. Сепак, за да се задоволат потребите од работна сила во [[Концентрационен логор|концентрациониот логор]] во [[Треблинка]] биле испратени [[Историја на Евреите во Македонија|македонските евреи]].<ref>[http://www.ushmm.org/wlc/article.php?lang=en&ModuleId=10006803 The Jewish Community of Monastir: A Community in Flux, Mark Cohen, United States Holocaust Memorial Museum]</ref> Со тоа преостанатите евреи македонски евреи засолниште нашле заминувајќи во партизани.<ref>''Александар Матковски, Трагедијата на Евреите од Македонија, „Гласник на ИНИ“, 1, Скопје, 1958''</ref><ref>''Ѓорѓи Ц. Димовски, Битолските Евреи, Битола, 1993''</ref>
 
Во бугарската историографија е познат како „''Цар Обединител''“ зашто во соработка со [[Сили на оската|Силите на оската]] Бугарија на проширува во границите на [[Санстефанска Бугарија]].<ref>Inari Karsh - „Empires of the Sand: The Struggle for Mastery in the Middle East, 1789-1923“, Harvard University Press, 2001, с. 90</ref>
{{Commons category|Boris III of Bulgaria}}
 
== Литература ==
{{наводи}}
 
[[ru:Борис III]]
[[sk:Boris III.]]
[[sr:Борис ІІІ Сакскобургготскиод Бугарске]]
[[fi:Boris III]]
[[sv:Boris III av Bulgarien]]