Разлика помеѓу преработките на „Скриптирање на опслужувачка страна“

с
нема опис на уредувањето
с (Нова страница: Скриптирање на серверска страна (анг. '''Server-side scripting''') е веб сервер технологија каде што упи...)
 
с
 
 
==Креирање на динамички веб страници==
Креирањето на [[динамичка веб страница|динамички веб страници]] на страната на серверот е една од главните примени на јазиците за '''скриптирањето на серверска страна'''.
 
Како алтернатива на оваа техника се користи уште и '''[[систем на веб шаблони|системот на веб шаблони]]''' во таканаречена [[Model-view-controller|MVC рамка]]. Било кој [[Домен-специфичен програмски јазик|"не веб специфичен" програмски јазик]] може да се користи за управување со [[веб шаблони]]те.
 
==Види исто така==
 
* [[Content management system|content management system (CMS)]].
* [[Web development]]
* [http://dmoz.org/Computers/Programming/Internet/Server_Side_Scripting/ Open Directory/Server Side Scripting]
 
[[Категорија:Скрипт јазици]]
 
[[en:Server-side scripting]]
[[fr:Langage serveur]]
[[nl:Server-side scripting]]
[[th:เซิร์ฟเวอร์-ไซด์ สคริปต์]]