Разлика помеѓу преработките на „Микелоцо“

Додадени 4 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
==Биографија==
Роден е во [[Фиренца]] како син на [[кројач]], и во младоста вил ученик на [[Донатело]].
 
Работел во [[мермер]], [[бронза]] и [[сребро]]. Негово дело е статуата на младиот [[Св. Јован Крстител|Св. Јован]] над вратата на црквата [[Санта Марија дел Фјоре]] („Дуомо“-то) во Фиренца, от спротива на [[Крстилница (Фиренца)|Крстилницата]]; исто така направил и прекрасна сребрена статуетка на [[Јован Крстител]] на предниот олтар во црквата Сан Џовани. Голем пријател и патрон на Микелоци бил [[Козимо Медичи]], кого го придружувал во [[Венеција]] во [[1433]] за време на неговото кратко прогонство. Додекал бил во Венеција, Микелоцо ја изградил библиотеката во [[Сан Џорџо Маџоре]], а таму проектирал и други згради.