Разлика помеѓу преработките на „Шаховска стратегија и тактика“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
:''Главна статија: [[Откриен напад]]''
 
Откриен напад е потег кој демаскира напад од друга фигура. Играчот ја поместува фигурата за да го демаскира нападот на на неговиот ловец, топ или кралица врз противничка фигура. Ако нападнатата фигура е крал, ова се нарекува '''отркиеноткrиен шах'''. Откриените напади се моќни бидејќи доколку и поместената фигура успее да загозизагрози, противникот е во неволја.
 
<table width="80%">