Разлика помеѓу преработките на „Шаховска стратегија и тактика“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
:''Главна статија: [[Кочница (шах)|Кочница]]''
 
''„Одбранбената моќ на закочената фигура е само привидна.“'' - [[Арон НимзовичНимцович]]
 
Кочницата е потег кој принудува противничка фигура да остане на место бидејќи со нејзиното поместување играчот би изложил повредна фигура. Бидејќи се движат по права линија, ловците, топовите, и кралиците можат да кочат други фигури.
=== Одбрана на фигури ===
 
Генерално земено, фигурите треба да се бранат, дури и ако не се под напад во моментот. Вака, многу од противничките тактички трикови нема да работат. Впрочем, овој пристап има претходник во теоријата на Арон НимзовичНимцович кој ова го нарекува „презаштување“. Во обратен случај, ако приметите незаштитени противнички фигури, треба да размислите како да ја искористите ситуацијата по пат на тактичка комбинација.
 
=== Размена на фигури ===