Разлика помеѓу преработките на „Адолф Андерсен“

Додаден 31 бајт ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Адолф Андерсен''' ([[германски]]: ''Adolf Anderssen'', [[1818]] - [[1879]] - математичар) беше еден од најјаките [[шах]]исти во средината на [[19 век]].
 
Тој неофицијално бил прогласен светски шампион по освојувањето на првиот интернационален шаховски турнамент одржан во [[Лондон]] во [[1851]]. Вечен љубител на шахот, за тоа време на неговото гостување во Лондон бил прашан зошто не ја посетил ‘Големата[[Голема ЕгзибицијаИзложба|Големата наИзложба]] Лондон’во Лондон на што одговорил: "Дојдов„Дојдов во Лондон да играм шах"шах“.
 
По овој турамент бил непобелив се`сѐ до [[1858]] кога изгубил (7.5 против 2.5) од младиот [[Америка]]нец [[Пол Морфи]] кој бргу се отстранел од играта поради ментално здравствени причини што повторно му дозволило на Андерсер да доминира на светската сцена.
 
Во [[1870]] во [[Баден-Баден]] уште еднаш се докажал како првак со освојувањето на тој турнамент во кој и учествувал јакиот [[ВиљемВилхелм Штајниц]].
 
== Извор ==
*Бурџес, Нан и Емс, 2004, ''Светските најзначителни шаховски игри'', Робинсон Паблишинг, Лондон. ISBN 1-84119-905-2
 
 
Бурџес, Нан и Емс, 2004, ''Светските најзначителни шаховски игри'', Робинсон Паблишинг, Лондон. ISBN 1-84119-905-2
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Шахисти]]
 
[[ar:أدولف أندرسن]]
[[br:Adolf Anderssen]]