Разлика помеѓу преработките на „Шаховска стратегија и тактика“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
==== Пиони ====
 
:''Главна статија: [[Состав на пиунипиони]]''
 
На крајот на играта, '''[[преминат пион|преминатите пиони]]''', тие кои неможат да бидат спречени од противничките пиони во нивната [[Промоција (шах)|промоција]], се силни, особено ако се прилично напред. [[Премнат пион]] на шестото поле е отприлика силен колку и коњ или ловец и често може да биде решавачки за играта. (Исто така видете [[изолиран пион]], [[удвоени пиони]], [[назаден пион]], [[поврзани пиони]]).
8.348

уредувања