Разлика помеѓу преработките на „Кајзер“

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
==Германска историја и претходница на титулата==
Оваа римска царска титула за прв пат се возобновува во Франкското царство by [[Карл Велики]] во 800, како хегемон на католичкиот Запад - со тоа воспоставувајќи се на исто ниво со [[Византиска империја|Византиската империја]] и Муслиманскиот калифат. Кога царството се поделило по пат на наследства, тоа почнало да се поврзува со источното („германско“) кралство. [[Цар на Светата Римска Империја|Царевите на Светата Римска Империја]] ([[962]]—[[1806]]) („Прв Германски [[Рајх]]“, која сега бил [[изборна монархија]]) себеси се нарекувале ''Кајзер'', додека комбинирајчикомбинирајќи ја оваа царска титула со титулата Римски крал (која назначениот наследник ја добивал пред крунисувањето); овие владетели се гледале себеси како продолжение на [[Римски цар|римските цареви]] и затоа користеле таква титула.
 
Владетелите на [[Австроунгарија|Австроунгарската]] империја ([[1804]]—[[1918]]), од [[Хабсбурговци]]те кои од [[1440]] биле [[Цар на Светата Римска Империја|цареви на Светата Римска Империја]] ја користеле титулата ''Кајзер'', иако биле формално избирани.