Разлика помеѓу преработките на „Кајзер“

Додадени 264 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Слика:Wilhelm II & Franz Josef.jpg|thumb|right|250px|Двоен портрет на кајзерите [[Вилхелм I]] на [[Германско царство|Германија]] и [[Франц Јозеф I]] на [[Австроунгарија]]]]
'''Кајзер''' ([[герм.]] ''Kaiser'') е [[германски јазик|германска]] титула со значење „[[Император]]“ или „[[Цар]]“, со женски еквивалент ''Kaiserin'', „[[Императорка]]“, „[[Царица]]“.
На германски зборот не е ограничен на владетели на [[Германско царство|Германското]], [[Австриско царство|Австриското]] или [[Света Римска Империја|Светото Римско царство]], туку генерички еквивалент на ''цар'' или ''император'', за владетели на други царства. На пример [[кинески цар|царот на Кина]] на германски се нарекува ''Chinesischer Kaiser'' или ''Kaiser von China''.