Разлика помеѓу преработките на „Кајзер“

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Оваа римска царска титула за прв пат се возобновува во Франкското царство by [[Карл Велики]] во 800, како хегемон на католичкиот Запад - со тоа воспоставувајќи се на исто ниво со [[Византиска империја|Византиската империја]] и Муслиманскиот калифат. Кога царството се поделило по пат на наследства, тоа почнало да се поврзува со источното („германско“) кралство. [[Цар на Светата Римска Империја|Царевите на Светата Римска Империја]] ([[962]]—[[1806]]) („Прв Германски [[Рајх]]“, која сега бил [[изборна монархија]]) себеси се нарекувале ''Кајзер'', додека комбинирајчи ја оваа царска титула со титулата Римски крал (која назначениот наследник ја добивал пред крунисувањето); овие владетели се гледале себеси како продолжение на [[Римски цар|римските цареви]] и затоа користеле таква титула.
 
Владетелите на [[Австроунгарија|Австроунгарската]] империја ([[1804]]—[[1918]]), од [[Хабсбурговци]]те кои од [[1440]] биле [[Цар на Светата Римска Империја|цареви на Светата Римска Империја]] ја корсителекористеле титулата ''Кајзер'', иако биле формално избирани.
 
Меѓутоа на [[македонски јазик|македонски]] и највеќето други јазици, непреведената титула се однесува на царевите на [[Германско царство|Германското царство]] ([[1871]]—[[1918]]) („Вториот Рајх“) кое канцеларот Бизмарк вешто го создал од две федерации од многу мали принципати (''Kleinstaaterei'') кои ја сочинувале Германија, сржта на некогашната [[Света Римска Империја]].